Mycie i dezynfekcja narzędzi i sprzętów

Srodki do czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji przyborów wielokrotnego użycia

Ryzyko transmisji zakażeń w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, masażu, tatuażu, SPA czy odnowy biologicznej jest bardzo wysokie. Można je zredukować poprzez regularne mycie i sterylizację narzędzi i sprzętów obarczonych wysokim ryzykiem przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przybory wielokrotnego użytku czynnikiem ryzyka

W punktach usługowych z branży beauty używa się tych samych przedmiotów do obsługi wielu klientów. Często są to akcesoria mające bezpośrednią styczność ze skórą czy nawet przerywające ciągłość tkanek. Przybory te mogą przenosić drobnoustroje z klienta na klienta, z pracownika na klienta i z klienta na pracownika, dlatego należy zachowywać najwyższe standardy ich higieny.

Akcesoria i sprzęt – czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja

W salonach kosmetycznych, fryzjerskich, masażu, tatuażu, SPA i odnowy biologicznej używa się różnego rodzaju przyborów i sprzętów. Można je podzielić na dwie grupy:

  • akcesoria wielokrotnego użytku wchodzące w kontakt ze skórą, takie jak: szczotki do włosów, pilniczki, pędzle do makijażu, pęsety, rękawice do masażu i tym podobne, które poddaje się czyszczeniu lub wymianie i dezynfekcji;
  • narzędzia wielokrotnego użytku przerywające ciągłość tkanek, takie jak: wycinacz do skórek, frezy do manicure, pistolet do piercingu, igły do mezoterapii i tatuażu czy laser, podlegające konieczności czyszczenia lub mycia i sterylizacji;

Niektóre akcesoria z powyższych grup nie nadają się do wielokrotnego czyszczenia. Wśród nich możemy wymienić choćby różnego rodzaju pilniczki, które powinny być po prostu często wymieniane na nowe. Pozostałe przybory i sprzęty, należy w miarę możliwości czyścić po każdym użyciu. Po oczyszczeniu, narzędzia należy dezynfekować lub poddawać sterylizacji. Tą drugą stosuje się w przypadku akcesoriów przerywających ciągłość tkanek, mogących mieć kontakt z krwią czy błonami śluzowymi klientów.

Jak i czym czyścić akcesoria i sprzęt w salonie kosmetycznym

W każdym punkcie usługowym z branży beauty powinien znaleźć się wielofunkcyjny preparat o właściwościach czyszcząco-dezynfekujących. Przy jego pomocy można czyścić i dezynfekować akcesoria i sprzęty w tzw. misce dezynfekcyjnej, czyli naczyniu przeznaczonym tylko do tego celu. Czyszczenie i dezynfekcja sprzętu i przyborów specjalistycznym środkiem typu 2w1 to najprostszy sposób na zachowanie wysokich standardów higienicznych i zminimalizowanie ryzyka zakażeń.

Niektóre przybory nie nadają się do czyszczenia i dezynfekcji poprzez zanurzenie w roztworze, gdyż mogłyby stracić w ten sposób swoje właściwości. W takim wypadku należy opracować autorski sposób ich czyszczenia i dezynfekcji – taki, który pomoże pozbyć się nagromadzonych w nich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, ale też nie zniszczy akcesoriów. W tym wypadku może pomóc np. parownica – gorąca para zarówno oczyszcza, jak i dezynfekuje.

Przedmioty wymagające sterylizacji poleca się traktować promieniami UV lub parą wodną pod ciśnieniem, pozwalającą na ich całkowite wyjałowienie. Można to robić przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego sterylizatorem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego profesjonalnego zakładu kosmetycznego, fryzjerskiego, salonu urody, masażu, tatuażu, odnowy biologicznej czy SPA.

Środki do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi i sprzętu

Preparaty do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi i sprzętu można znaleźć w specjalistycznych sklepach BHP, stacjonarnych i internetowych hurtowniach przemysłowych, jak również marketach nastawionych na obsługę małych i średnich przedsiębiorców.

Środki tego typu wykazują się dużą skutecznością czyszczenia i szerokim spektrum biobójczym. Radzą sobie dobrze z bakteriami, prątkami, grzybami i wirusami. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producentów dotyczących stężeń roztworów roboczych i czasu dezynfekcji.

Preparaty dostępne przeznaczone do dezynfekcji narzędzi i sprzętu sprzedawane są w różnych postaciach (rozcieńczalnych, rozpuszczalnych i gotowych) oraz opakowaniach (butelki i kanistry).

LYSOMORFIN 3000

Środek myjąco-dezynfekujący Lysomorfin 3000 to najpopularniejszy na rynku, stosowany już od 25 lat (między innymi w szpitalach) preparat tego typu. Charakteryzuje się szerokim spektrum biobójczym, średnio szybkim działaniem dezynfekującym (w czasie 30min) i silnymi właściwościami antykorozyjnymi, wynikającymi z zastosowania dodatków zapobiegających rozwojowi kamienia i rdzy na metalach szlachetnych czy gumie. Forma rozpuszczalnego koncentratu czyni Lysomorfin 3000 środkiem niezwykle wydajnym, a tym samym ekonomicznym. Produkt jest wygodny w użytkowaniu, gdyż po rozcieńczeniu zachowuje swoje właściwości przez dwa tygodnie, dzięki czemu nie trzeba go każdorazowo przygotowywać. Preparat sprzedawany jest w butelkach o pojemności 1L i kanistrach 5L.

ANIOSYME DD1

Produkt do profesjonalnego czyszczenia i dezynfekcji narzędzi i sprzętu (używanych m.in. w salonach urody) Aniosyme DD1 to jeden z najbardziej wydajnych preparatów tego typu. Jeden litr koncentratu produktu umożliwia przygotowanie aż 200 litrów roztworu dezynfekującego. Rozcieńczony produkt wykazuje wszystkie właściwości przez okres 24h od przygotowania, które należy uznać za rutynę sanitarną w zakładzie. Naturalne pH i dodatek substancji antykorozyjnych czynią z Anioseyme DD1 środek o szerokiej kompatybilności materiałowej. Produkt charakteryzuje się szybkim działaniem biobiójczym w czasie około pięciu minut i dostępny jest w 1L butelkach z dozownikiem przelewowym lub kanistrach o pojemności 5L.

ANIOSEPT ACTIV

Preparat do mycia i dezynfekcji narzędzi i powierzchni Aniosept Activ to środek sporobójczy w formie rozpuszczalnego proszku. Środek przeznaczony jest do każdorazowego przygotowywania, które ze względu na sproszkowaną postać jest niezwykle szybkie i proste. Produkt ten, w odróżnieniu od konkurentów, nie wymaga aktywacji i nie pyli. Działa w średnim czasie 15min i radzi sobie w starciach z silnymi zanieczyszczeniami organicznymi.  Dodatkowo, jest niezwykle wydajny – 1kg proszku umożliwia sporządzenie około 200l roztworu dezynfekującego. Preparat Aniosept Activ sprzedawany jest wiaderkach o gramaturze 1 i 5kg.

STERANIOS 2%

Środek do mycia i dezynfekcji narzędzi i powierzchni wrażliwych Steranios 2% to produkt absolutnie wyjątkowy w swojej klasie. Jest to gotowy, niewymagający rozcieńczania, rozpuszczania i aktywowania preparat o wysokiej stabilności chemicznej, nadający się do użytku przez okres około 30 dni od otwarcia. Sprawdza się świetnie w dezynfekcji przedmiotów i sprzętów, których nie można sterylizować w autoklawie. Charakteryzuje się wysoką kompatybilnością materiałową i właściwościami antykorozyjnymi – nie uszkadza metali szlachetnych, gumy i tworzyw sztucznych. Działa biobójczo w czasie 60min od użycia, a sprzedawany jest w butelkach o pojemności 1L i kanistrach 5L.

TRICHLOROL

Profesjonalny środek do namaczania ręczników i innych tekstyliów używanych w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, odnowy biologicznej, tatuażu i SPA – Trichlorol, jest preparatem chlorowym w postaci proszku do rozpuszczania w zimnej wodzie prosto z sieci. Zawiera rozkładające zanieczyszczenia organiczne, działające wybielająco i dezodorująco detergenty, wykazujące działanie biobójcze w czasie 15 minut namaczania. Produkt sprzedawany jest w puszkach o wadze 500g i wiaderkach pięciokilogramowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Otoprosto.pl

Wszystkie kategorie