Mycie i dezynfekcja powierzchni

W każdym salonie kosmetycznym, fryzjerskim, odnowy biologicznej, SPA, tatuażu czy solarium znajdują się powierzchnie wystawione na bezpośredni kontakt z klientem, które mogą przenosić rozmaite drobnoustroje. Aby uczynić korzystanie z nich bezpiecznym, należy dbać o regularne czyszczenie i dezynfekcję powierzchni i wyposażenia.

Zagrożenia pośrednie i bezpośrednie

Wszystkie meble i przedmioty znajdujące się na wyposażeniu salonu urody, fryzur czy SPA mogą stać się źródłami zakażeń. W zakładach usługowych powiązanych z branżą beauty spotyka się dwa typy powierzchni:

  • powierzchnie krytyczne, będące w bezpośrednim lub bardzo bliskim kontakcie z klientem, jego skórą i błonami śluzowymi, takie jak fotele, leżaki czy aparaty zabiegowe, leżanki, materace, stoły do masażu, blaty robocze, wanny, brodziki, łóżka i tuby solarium, ale i klamki, muszle klozetowe w toaletach, czy baterie przy umywalkach;
  • powierzchnie niskiego ryzyka, znajdujące się  dużej odległości od klienta i jego skóry, czyli podłogi, meble i ściany.

Te pierwsze należy bezwzględnie czyścić i dezynfekować po każdym obsłużonym kliencie. Czyszczenie i dezynfekcję tych drugich należy przeprowadzać raz dziennie na koniec pracy – pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa biologicznego.

Jak i czym czyścić i dezynfekować powierzchnie i wyposażenie?

Profesjonalne wyposażenie dedykowane salonom kosmetycznym, fryzjerskim, odnowy biologicznej, tatuażu, SPA czy solariom, wykonywane jest z materiałów nadających się do czyszczenia i dezynfekcji.

Zarówno specjalistyczne meble (fotele i łóżka zabiegowe, stoły do masażu itp.), jak aparaty i ich obudowy (np. do laseroterapii, opalania, fotodepilacji), konstruowane są z nowoczesnych tworzyw wrażliwych na działanie alkoholu. Z tego względu, najlepszym sposobem na ich czyszczenie i dezynfekowanie jest korzystanie z preparatu czyszcząco-dezynfekującego na bazie alkoholu. Dobrą praktyką jest przecieranie powierzchni nasączonym tego typu środkiem ręcznikiem papierowym, nie zaś bezpośrednie spryskiwanie ich preparatem. Tym sposobem unika się emisji szkodliwych chemikaliów do otoczenia.

Do mycia i dezynfekcji armatury typu łazienkowego, czyli wszelakich umywalek, wanien, brodzików, muszli klozetowych czy baterii poleca się środki chlorowe. Powierzchnie niskiego ryzyka można czyścić preparatami o niższym spektrum biobójczym, choć niekoniecznie tymi przeznaczonymi do domowego użytku. Warto pamiętać, by oddalone od klientów meble, podłogi, płytki, ściany i tym podobne czyścić jednocześnie, najlepiej przy pomocy środka dezynfekującego nie wymagającego późniejszego zmywania wodą – pozwoli to zaoszczędzić czas i zachować wysokie standardy higieny i bezpieczeństwa pracy.

Środki do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni i wyposażenia

Na rynku spotykamy wiele preparatów przeznaczonych do profesjonalnego czyszczenia i dezynfekcji powierzchni oraz wyposażenia salonów urody, fryzur, tatuażu czy SPA. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach BHP, marketach dla małych i średnich przedsiębiorców oraz hurtowaniach stacjonarnych i online.

Najlepiej jest decydować się na środki typu 2w1, które za jednym zamachem czyszczą i dezynfekują całe wyposażenie na terenie zakładu. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie wymagały późniejszego spłukiwania i nie pozostawiały na powierzchniach szkodliwych substancji, mogących powodować podrażnienia i uczulenia. Poniżej prezentujemy listę znanych i zaufanych środków do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni i wyposażenia.

AERODESIN 2000

Popularny szczególnie na rynku medycznym, znany już od 25 lat Aerodesin 2000 to preparat do szybkiego czyszczenia i dezynfekcji, polecany szczególnie do małych przedmiotów i trudno dostępnych miejsc. Szerokie spektrum biobójcze tego środka wynika z zastosowania alkoholi z dodatkiem glutaraldehydu. Preparat charakteryzuje się przyjemnym zapachem, krótkim czasem działania (minuta) i wygodą użytkowania. Aerodesin 2000 dostępny jest w butelkach o pojemności 1l z praktycznym spryskiwaczem oraz kanistrach pięciolitrowych.

ANIOSPRAY QUICK

Doskonały środek do czyszczenia wszystkich elementów i powierzchni odpornych na działanie alkoholu, takich jak szkło, metal, inox, ceramika, laminat czy emalia. Aniospray Quick to preparat przeznaczony do błyskawicznej (30s) dezynfekcji w wygodnej formie łatwego w użyciu aerozol. Produkt bardzo szybko wysycha, nie pozostawia śladów i ma przyjemny, neutralny zapach. Aniospray Quick sprzedawany jest w litrowych butelkach ze spryskiwaczem i kanistrach 5L.

LYSOFORMIN PLUS – SCHAUM

Produkt przeznaczony do czyszczenia i dezynfekcji przyborów i powierzchni delikatnych, nieodpornych na działanie alkoholu. Preparat Lysoformin Plus – Schaum to łatwa w użyciu pianka o szerokim spektrum biobójczym. Działa w ciągu 5 minut, nie wymaga spłukiwania, nie klei się i nie pozostawia śladów w postaci smug i osadów. Środek Lysomorfin Plus – Schaum sprzedawany jest w litrowych butelkach z końcówką spieniająco-spryskującą lub kanistrach pięciolitrowych.

MEDIWIPES DM

Chusteczki czyszcząco-dezynfekujące Mediwipes DM przeznaczone są do narzędzi i powierzchni wrażliwych na alkohol. Charakteryzują się wysoką kompatybilnością materiałową, szerokim spektrum biobójczym i łatwością stosowania – po wyciągnięciu z opakowania są gotowe do użycia. Testowane dermatologicznie chusteczki Mediwipes DM dezynfekują w czasie 5 minut i są dostępne w różnych rozmiarach i opakowaniach.

MEDIWIPES PLUS

Chusteczki o działaniu myjąco-dezynfekującym Mediwipes Plusnasączone preparatem etanolowym, odpowiednim do błyskawicznej dezynfekcji elementów odpornych na działanie alkoholu, takich jak szkło, metal, Inox czy ceramika. Charakteryzują się wyjątkowo krótkim czasem ekspozycji (wykazują skuteczność biobójczą już w ciągu 30 sekund od użycia) oraz prostotą użytkowania – wystarczy wyciągnąć je z opakowania i przetrzeć nimi przedmioty podlegający dezynfekcji. Mediwipes Plus sprzedawane są w różnych rozmiarach i opakowaniach.

MEDILAB SYSTEM DRY & WET WIPES

Specjalistyczne chusteczki Medilab System Dry and Wet Wipes wyróżniają się spośród innych tym, że można je stosować zarówno na sucho, jak i na mokro. Umożliwia to specjalny, opatentowany system dozujący Medilab, który nasącza je dowolnymi preparatami czyszcząco-dezynfekującymi z oferty firmy. Chusteczki te charakteryzują się delikatnością i miękkością, idącymi w parze z wytrzymałością i ponadprzeciętną chłonnością. Dostępne są w dwóch praktycznych rozmiarach, a sprzedawane w pojemnikach wyposażonych w opisany wcześniej system dozujący.

SURFANIOS LEMON FRESH MD

Specjalistyczny środek do czyszczenia i dezynfekowania powierzchni niskiego ryzyka, takich jak m.in. meble, podłogi, ściany czy drzwi – Surfanios Lemon Fresh MD jest idealny do sprzątania salonów urody połączonego z ich pełną dezynfekcją. Preparat ten charakteryzuje nieograniczona kompatybilność materiałowa i bezpieczeństwo. Można go stosować w obecności klientów! Dostępny jest w formie wydajnego, rozpuszczalnego koncentratu, którego litr wystarcza na sporządzenie aż 400L roztworu użytkowego. Surfanios Lemon Fresh MD o przyjemnym, cytrusowym zapachu sprzedawany jest w butelkach litrowych z dozownikami przelewowymi i 5L kanistrach z możliwością uzupełnienia o kompatybilne dozowniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Otoprosto.pl

Wszystkie kategorie