Higiena i pielęgnacja dłoni i skóry

W branży beauty pracuje się przede wszystkim dłońmi. Nie powinno więc dziwić, że najtańszym i najprostszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażeń w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, tatuażu czy SPA jest zachowywanie najwyższych standardów higieny i pielęgnacji właśnie rąk.

Dlaczego właśnie ręce?

Dłonie mają bezpośrednią styczność ze skórą, a niejednokrotnie również błonami śluzowymi czy krwią klientów. Dobrą praktyką, pozwalającą na redukcję poziomu niebezpieczeństwa przenoszenia infekcji tymi drogami jest praca w jednorazowych rękawiczkach, jednak nie zawsze jest ona możliwa. Często rękawiczki są słabo dopasowane, przeszkadzają, zmniejszają czucie i precyzję pracy, a nawet całkowicie uniemożliwiają świadczenie usług. W takich przypadkach obsługuje się klientów gołymi dłońmi.

Jak dbać o higienę dłoni w salonie kosmetycznym?

Ręce powinno się myć i dezynfekować:

  • przed przystąpieniem do sprzątania, dezynfekcji powierzchni i sterylizacji wyposażenia oraz po jego zakończeniu;
  • przed i po obsłużeniu klienta bez rękawiczek (również po przeprowadzeniu konsultacji wymagającej bezpośredniego kontaktu dłoni ze skórą klienta);
  • przed i po zabiegach z naruszeniem ciągłości tkanek (przekłuwanie uszu, tatuaż czy inne stwarzające ryzyko skaleczenia, z manicure i pedicure włącznie);
  • kilka razy w ciągu dłuższych, złożonych zabiegów.
Warto zaznaczyć, że typowe mydła i płyny do rąk zawierają substancje o właściwościach czyszczących i zapachowych, ale nie posiadają środków bakteriobójczych. Dlatego właśnie samo mycie rąk nie wystarczy – trzeba je także dezynfekować. Dezynfekcji dłoni dokonuje się specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami alkoholowymi.

Preparaty do higieny i dezynfekcji rąk

Najlepsze środki do mycia i dezynfekcji dłoni stosuje się w szpitalach i klinikach medycyny estetycznej. Preparaty tego typu można nabyć w specjalistycznych sklepach z artykułami BHP, hurtowniach przemysłowych (stacjonarnych i internetowych), jak również marketach prowadzących sprzedaż hurtową dla małych i średnich przedsiębiorców (Selgros, Makro).  
Po zakupie, środki takie powinno się przechowywać w warunkach zgodnych z zaleceniami ich producentów. Po otwarciu, najlepiej trzymać je w jednorazowych pojemnikach, gdyż w dozownikach wielokrotnego użytku  powstają mogące być źródłem zakażeń biofilmy bakteryjne – każdorazowo należy poddawać je sterylizacji, co jest kłopotliwe. Preparatów do higieny i dezynfekcji rąk nie należy rozcieńczać ani mieszać ze sobą, jak również dolewać.
Na rynku znajdujemy wiele środków dezynfekujących. Dobrze jest postawić na takie, które nie zawierają substancji konserwujących, a tym samym nie pozostawiają wpływających negatywnie na stan skóry związków chemicznych. Są one częstą przyczyną reakcji alergicznych, podrażnień i uszkodzeń naskórka, które zwiększają ryzyko styczności z bakteriami chorobotwórczymi przy pracy.

System Sterisol

Sterisol to seria produktów do higieny rąk i skóry polecana do użytku w punktach usługowych branży beauty, takich jak salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu, masażu, odnowy biologicznej czy SPA. Preparaty z systemu Sterisol są bezbarwne i pozbawione konserwantów oraz zbędnych substancji chemicznych o negatywnym wpływie na stan skóry. Mają także naturalne pH, które nie niszczy naturalnej warstwy ochronnej skóry i umożliwia częste mycie rąk.
Produkty Sterisol pakowane są w wygodne, hermetycznie zamykane jednorazowe pojemniki z dozownikami z tzw. zaślepką, zapobiegającą zasysaniu do wewnątrz różnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz powietrza mogącego stymulować rozwój bakterii. Środki do higieny i dezynfekcji rąk Sterisol są łatwe i szybkie w użyciu – wystarczy spryskać nimi skórę i odczekać 15s.

STERISOL SOAP ULTRA MILD

Preparat do mycia rąk STERISOL SOAP ULTRA MILD to delikatna emulsja do mycia rąk w ramach zachowania wysokich standardów BHP. Produkt jest odpowiedni do czyszczenia dłoni i skóry wrażliwej, alergicznej i atopowej – nie zawiera substancji zapachowych, konserwujących i barwiących, a do tego ma odpowiadające dłoniom, neutralne pH 5,5. STERISOL SOAP ULTRA MILD pakowany jest w hermetycznie zamykany worek foliowy o pojemności 0,7l. Można uzupełniać nim specjalistyczny dozownik z rodziny Sterisol lub inne dozowniki na wyposażeniu punktu.

STERISOL ETHANOL

Środek do dezynfekcji rąk STERISOL ETHANOL to preparat alkoholowy do dezynfekcji dłoni i skóry. Produkt ma szerokie spektrum właściwości biobójczych – skutecznie likwiduje bakterie, prątki, grzyby i wirusy (HIV, HBV, HCV). Dzięki żelowej formule bardzo łatwo się rozprowadza i wciera. Preparat do dezynfekcji rąk STERISOL ETHANOL został wzbogacony o substancje nawilżające, zapobiegające wysuszeniu skóry. Produkt pakowany jest w hermetyczne worki foliowe o pojemności 700ml i może być używany w dozowniku Sterisol.

STERISOL SKIN LOTION

Produkt do pielęgnacji skóry STERISOL SKIN LOTION to prosty balsam nawilżający do stosowania na skórę dłoni. Środek na bazie nawilżającej alantoiny i gliceryny pielęgnuje skórę, chroniąc ją przed wysuszeniem. Oszczędny i neutralny skład sprawia, że może być stosowany przez alergików, osoby cierpiące na AZS i inne dolegliwości skórne i świetnie nadaje się do pracy w punktach usługowych branży beauty. STERISOL SKIN LOTIOJN sprzedawany jest w hermetycznie zamykanych foliowych workach o pojemności 700ml i może być używany w dozowniku z rodziny Sterisol.

Pozostałe preparaty do mycia, dezynfekcji i pielęgnacji rąk

Na rynku spotykamy jeszcze inne warte polecenia środki do higieny i pielęgnacji rąk w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich, salonach masażu, tatuażu, piercingu oraz gabinetach odnowy biologicznej i SPA. Poniżej przedstawiamy wybrane produkty, cieszące się dobrymi opiniami użytkowników.

FARENA

Środek do mycia dłoni FARENA to wysokiej jakości mydło pielęgnacyjne przeznaczone do częstego mycia rąk np. w ramach pracy. Zawiera szereg substancji o działaniu ochronnym, nawilżającym i odżywczym, a do tego ma neutralne pH, dzięki czemu jest preparatem bezpiecznym i dobrze tolerowanym. Preparat do mycia dłoni FARENA może być stosowany przez osoby o skórze wrażliwej i alergików. Środek sprzedawany jest w opakowaniach o pojemności 500ml, opcjonalnie z dozownikami, a także kanistrach 5L.

ANIOSGEL 85 NPC

Produkt ANIOSGEL 85 NPC to specjalistyczny, hipoalergiczny preparat alkoholowy do dezynfekcji rąk i skóry, skuteczny w walce z bakteriami, prątkami, grzybami i wirusami. Dzięki konsystencji żelu doskonale się rozprowadza i wchłania. Produkt został przetestowany dermatologicznie, nie zawiera alergenów, substancji konserwujących, zapachowych i barwników. Środek jest niezwykle prosty w aplikacji i szybki w działaniu – po rozprowadzeniu potrzebuje zaledwie 30s na zdezynfekowanie wybranej powierzchni skóry. Produkt dostępny jest w opakowaniach 85ml z wyciskaniem, 500ml butelkach z pompkami oraz 5L kanistrach.

AHD1000

Środek do dezynfekcji dłoni AHD 100 to spray do odkażania rąk, charakteryzujący się szerokim spektrum biobójczym wobec bakterii, prątków, wirusów czy drożdżaków. Preparat ten doskonale odtłuszcza skórę. Co więcej, jest błyskawiczny w użyciu i działa natychmiastowo. Produkt dostępny jest w kilku formach. Najwygodniej korzysta się z butelek z atomizerami o pojemnościach 250ml, 500ml i 1000ml. Można także postawić na ekonomiczną opcję – kanister o pojemności 5L.

MEDIWAX

Preparat do pielęgnacji rąk MEDIWAX to specjalistyczna emulsja przeznaczona do dłoni suchych, zniszczonych i podrażnionych, np. w wyniku kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi czy ciągłej pracy. Dzięki bogatemu składowi (zawartości wosku pszczelego, kwasu hialuronowego, elastyny, kompleksu witamin C,E i F oraz naturalnych olejków z orzecha kokosowego, cytryny i pestek moreli) doskonale nawilża, wygładza i chroni skórę. Preparat dostępny jest w kilku formach: tuba 75ml; butelka z pompką 360ml i butelka 500ml z opcjonalnym dozownikiem (do kupienia osobno).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Otoprosto.pl

Wszystkie kategorie