Higiena pracy i dezynfekcja w punktach usługowych branży beauty

Salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu, masażu, odnowy biologicznej, SPA i medycyny estetycznej to miejsca podwyższonego ryzyka transmisji zakażeń – zarówno tych pospolitych, jak i krwiopochodnych. W punktach usługowych tego typu przyjmuje się dużą liczbę klientów na małej przestrzeni, wchodzi się w bezpośredni kontakt z ich skórą i innymi tkankami (również krwią), używa tych samych akcesoriów i sprzętów do obsługi wielu osób, a także narzędzi i urządzeń przerywających ciągłość tkanek czy mających bezpośrednią styczność z błonami śluzowymi

Jakie są źródła zanieczyszczeń i infekcji?

Zagrożenia

Potencjalnymi źródłami zakażeń w salonach urody są:

 • klient (skóra klienta, błony śluzowe, tkanki, krew);
 • personel (ręce personelu, bariery BHP – fartuch, rękawice czy maski) ;
 • powierzchnie (fotele i łóżka zabiegowe, tuby solarium);
 • narzędzia i akcesoria (pęsety, igły, nożyczki, grzebienie);
 • sprzęt (lasery, masażery, suszarki);
 • przenosiciele (owady, gryzonie).

Zalecenia

Każdy gabinet powiązany z branżą beauty, powinien utrzymywać wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Konieczność taka wynika nie tylko z cywilnej odpowiedzialności za zdrowie klientów, ale również dbałości o to własne. Prowadząc salon kosmetyczny, fryzjerski, solarium, tatuażu, masażu, odnowy biologicznej czy SPA, należy szczególnie dbać o estetykę i higienę, najlepiej poprzez wprowadzenie i stosowanie się do odpowiednich procedur sanitarnych.

Warto pamiętać między innymi o:

 • higienie i pielęgnacji rąk oraz skóry – wielokrotnie w ciągu dnia;
 • myciu i dezynfekowaniu lub sterylizowaniu wszystkich przyborów wielokrotnego użycia – po każdym obsłużonym kliencie;
 • czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni krytycznych mających bezpośrednią styczność ze skórą czy błonami śluzowymi klientów – po każdym obsłużonym kliencie;
 • myciu i sterylizacji pozostałych powierzchni i wyposażenia niskiego ryzyka – raz dziennie, po zakończeniu pracy;
 • usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i dezynfekcji powierzchni i przyborów nimi dotkniętych – po każdym wystąpieniu; 
 • stosowaniu specjalistycznych środków używanych w szpitalach i klinikach, gwarantujących najwyższe standardy dezynfekcji.

ABC procedur BHP

W gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, masażu, tatuażu, odnowy biologicznej i SPA powinno się stosować restrykcyjne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto między innymi rozróżniać między czyszczeniem, myciem, dezynfekcją, a sterylizacją wyposażenia i powierzchni, gdyż terminy te dotyczą zupełnie innych procesów.

Czyszczeniem nazywamy fizyczne oczyszczanie narzędzi, przyborów, akcesoriów, sprzętów i wyposażenia z nagromadzonych w nich zanieczyszczeń. Do czyszczenia zaliczamy m.in. zdejmowanie włosów ze szczotki, usuwanie barwników z pędzli czy odkurzanie powierzchni.

Pod pojęciem mycie kryje się usuwanie nagromadzonych na przedmiotach zabrudzeń przy pomocy delikatnych lub mocnych środków chemicznych. Myciem nazwiemy mopowanie podłóg, przecieranie mebli chusteczkami czy foteli zabiegowych, a także, oczywiście, higienę rąk.

Dezynfekcja zaś to proces mający na celu redukcję biologicznych czynników chorobotwórczych metodami chemicznymi i fizycznymi. Wyróżnia się trzy jej rodzaje:

 • Dezynfekcja niskiego poziomu – usuwa wegetatywne formy większości bakterii (B), z wyjątkiem Mycobacterium tuberculosis (Tbc – prątki gruźlicy), wirusów osłonkowych (HIV, HBV, HCV) i grzybów (F);
 • Dezynfekcja średniego poziomu – redukuje bakterie (B), grzyby (F), wirusy osłonkowe (HIV, HBV, HCV) i bezosłonkowe (V), jak również Tbc (prątki gruźlicy);
 • Dezynfekcja wysokiego poziomu – usuwa wszystkie mikroorganizmy (B, Tbc F,V), włącznie ze sporami bakterii (S). Środki do dezynfekcji wysokiego poziomu nazywane są sporobójczymi.

Sterylizacja, nazywana także wyjaławianiem, polega za to na niszczeniu wszystkich zdolnych do namnażania się form biologicznych czynników chorobotwórczych.

Jakich środków myjących i dezynfekujących używać?

Prowadząc salon kosmetyczny lub fryzjerski, studio tatuażu, gabinet odnowy biologicznej, depilacji, laseroterapii czy SPA, jest się odpowiedzialnym za stan zdrowia swoich klientów. Z tego właśnie względu, należy szczególnie dbać o warunki higieniczne i sanitarne w miejscu pracy.

Czyszczenie, mycie, dezynfekcja i sterylizacja przyborów, akcesoriów, narzędzi, sprzętów, aparatów i powierzchni to czynności o kluczowym znaczeniu. Nie poleca się wykonywania ich środkami chemicznymi przeznaczonymi do stosowania domowego, gdyż nie mają one zbyt szerokiego spektrum biobójczego, a poza tym, zawierają mogące powodować podrażnienia lub alergie substancje barwiące, konserwujące i zapachowe.

Do utrzymania czystości i sterylności miejsca pracy najlepiej używać specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów do mycia i dezynfekcji, dedykowanych sektorowi medycznemu. Tego typu produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością –  są skuteczne w walce z różnego rodzaju drobnoustrojami, dostosowane do częstego i wielokrotnego użytku, a do tego bardzo wydajne.

Polecane preparaty

Nasza koncesjonowana hurtownia poleca profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące do użytku w salonach kosmetycznych i innych punktach usługowych z branży beauty. Proponowane przez nas środki są stosowane na co dzień w szpitalach i klinikach medycyny estetycznej, charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. W naszej ofercie znajdują się między innymi:

 • środki do mycia i pielęgnacji rąk i skóry;
 • preparaty myjąco-dezynfekujące na bazie alkoholu, przeznaczone do punktowego stosowania na narzędzia, przybory, akcesoria i powierzchnie;
 • środki chemiczne do mycia i dezynfekcji przedmiotów i powierzchni delikatnych, nieodpornych na działanie alkoholu;
 • preparaty chlorowe do usuwania zanieczyszczeń organicznych i innych potencjalnie zakaźnych.

Wszystkie produkty na stronie opatrzone są intuicyjnymi ikonkami, które ułatwiają identyfikację ich przeznaczenia, spektrum biobójczego, sposobu stosowania, czasu działania i tym podobnych. Dla wygody klientów oznaczyliśmy tak wszystkie produkty występujące w niniejszym katalogu. Zapraszamy do zapoznania się z polecanymi środkami do mycia i dezynfekcji w salonach urody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Otoprosto.pl

Wszystkie kategorie