Higiena i bezpieczeństwo pracy w gabinetach stomatologicznych

Gabinety stomatologiczne to miejsca podwyższonego ryzyka przenoszenia rozmaitych zakażeń – w trakcie zabiegów w nich wykonywanych dochodzi do bliskiego kontaktu ze skórą, błonami śluzowymi i tkankami pacjentów. Prowadząc zakład stomatologii, należy w sposób szczególny dbać o higienę i bezpieczeństwo pracy. Stosowanie się do procedur sanitarnych – czyszczenia, mycia, dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów, narzędzi, sprzętów, mebli i wyposażenia, powinno zminimalizować ryzyko transmisji drobnoustrojów chorobotwórczych.

Potencjalne zagrożenia

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym przyjmuje się wielu pacjentów na małej przestrzeni. Wszyscy siadają na tych samych fotelach, obsługiwani są tym samym sprzętem i mają kontakt z tymi samymi dentystami. W takim środowisku niezwykle łatwo o wysokie stężenie pospolitych bakterii i wirusów, które mogą przenosić się zarówno z wyposażenia na pacjenta czy pracownika, jak i bezpośrednio z pacjenta na pacjenta, czy pacjenta na pracownika.
Co więcej, zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym należą do inwazyjnych organicznie. Już przy znieczulaniu pacjentów używa się przerywających ciągłość tkanek, wchodzących w kontakt z krwią igieł. W trakcie pracy wierteł i innych narzędzi obrotowych unosi się przenoszący materiał genetyczny pył. Podczas zabiegów niejednokrotnie występuje krwawienie (np. z dziąseł) czy ślinotok. To wszystko sprawia, że w gabinecie stomatologicznym istnieje także wysokie ryzyko transmisji bardzo niebezpiecznych zakażeń krwiopochodnych (np. HCV czy HIV).

Analizując wszystkie występujące w gabinecie stomatologicznym zagrożenia, można wymienić następujące źródła drobnoustrojów chorobotwórczych:

  • pacjenci (wydychane powietrze, skóra, błony śluzowe jamy ustnej, ślina, krew);
  • pracownicy (wydychane powietrze, skóra, ślina, krew);
  • narzędzia i akcesoria stomatologiczne (lusterka dentystyczne, spluwaczki, blokady do ust);
  • sprzęt (wiertła, polerki, pochłaniacze śliny, lampy, aparaty stomatologiczne);
  • meble (fotele dentystyczne, krzesełka w poczekalni, stoliki, biurka, komody, witrynki, regały);
  • armatura (muszle klozetowe, umywalki, baterie, kraniki i zlewy przy fotelach dentystycznych);
  • powierzchnie płaskie (podłogi, ściany, blaty);
  • powietrze (pospolite wirusy, pył organiczny unoszący się przy pracy wierteł);
  • owady (muchy, komary, pająki).  

Dobre praktyki

W celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia chorób, w każdym gabinecie stomatologicznym należy bezwzględnie utrzymywać najwyższe standardy higieniczne. Warto pamiętać nie tylko o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk czy codziennym sprzątaniu gabinetu połączonym z dezynfekcją wrażliwych elementów jego wyposażenia. Trzeba także mieć na względzie konieczność czyszczenia i dezynfekowania narzędzi, akcesoriów i sprzętów używanych do obsługi pacjentów – czynności te powinno się powtarzać kilka razy dziennie, najlepiej pomiędzy kolejnymi wizytami.

Do mycia i dezynfekcji elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego powinno się używać specjalistycznych środków chemicznych do profesjonalnych zastosowań. Najbardziej odpowiednie będą preparaty używane na co dzień w szpitalach, przychodniach i klinikach medycyny estetycznej. Produkty przeznaczone do użytku domowego nie stanowią dobrej alternatywy dla produktów specjalistycznych. Są nie tylko mało ekonomiczne, ale również średnio skuteczne w walce ze specyficznymi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami (wykazują niewielkie spektrum biobójcze), a do tego zawierają często szkodliwe lub powodujące reakcje alergiczne konserwanty, barwniki i substancje zapachowe.

W gabinecie stomatologicznym równie ważna co mycie i dezynfekcja jest sterylizacja, zwana również wyjaławianiem. Sterylnie czyste powinny być wszystkie narzędzia i akcesoria wchodzące w kontakt ze skórą, błonami śluzowymi, krwią czy innymi tkankami pacjenta. W niektórych gabinetach praktykuje się używanie osobnych kompletów do obsługi każdego z nich – i taka strategia wymaga jednak każdorazowej sterylizacji przyborów stomatologicznych przed i po wykonanym zabiegu. Sterylizacji przed każdym kolejnym użyciem wymagają także końcówki obrotowego aparatu dentystycznego, takie jak wiertła, piaskarki i polerki.

Sterylizacji dokonuje się na różne sposoby. Na rynku można spotkać między innymi specjalistyczne urządzenia przeznaczone do tego celu, przy pomocy których wyjaławia się akcesoria gorącą parą pod ciśnieniem i/lub promieniowaniem UV. Nieco tańszym w implementacji, choć droższym w eksploatacji sposobem na sterylizowanie przyborów jest namaczanie ich w tlenku etylenu lub formaldehydzie. Sterylizacji tą metodą dokonuje się w specjalnie do tego przeznaczonych foliach i rękawach.

Środki do mycia i dezynfekcji narzędzi i powierzchni w gabinecie stomatologicznym

Przedstawiamy gotowe rozwiązania ułatwiające zachowanie najwyższych standardów higieniczno-sanitarnych w gabinecie dentystycznym. Oferujemy znane i powszechnie używane w sektorze medycznym środki do mycia i dezynfekcji rąk, akcesoriów, przyborów, narzędzi, sprzętów, aparatów, mebli, armatury i powierzchni. Proponowane przez nas produkty charakteryzują się wysoką jakością, szerokim spektrum biobójczym, skutecznością, a także dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Większość prezentowanych przez nas preparatów to produkty typu 2w1 tj. myjąco-dezynfekujące.

W ofercie posiadamy nie tylko chemię przeznaczoną do mycia i dezynfekcji, ale również akcesoria do sterylizacji, takie jak woreczki i rękawy foliowe, folie samoprzylepne czy testy kontrolne, pozwalające na sprawdzenie prawidłowości przebiegu całego procesu. Poniżej przedstawiamy katalog najlepszych produktów chemii BHP do stosowania w gabinetach stomatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Otoprosto.pl

Wszystkie kategorie